Oracle Enterprise Manager,Oracle veritabanı için kullandığımız grafik kullanıcı arayüzüne sahip,web tabanlı bir uygulamadır.Oracle Enterprise Manager ile objeler oluşturabilir,yetkileri yönetebilir,yedek alabilir,veri taşıyabilir,performas izleyebilir ve hata tespiti gibi işleri arayüz sayesinde çok kolay bir şekilde yaparız.Oracle Enterprise Manager,Oracle veritabanı ile gelen ücretsiz bir uygulamadır.

Oracle Enterprise Manager,Oracle veritabanı kurulurken de kurabiliriz daha sonradan da kurabiliriz veya benzer şekilde sonradan da kaldırabiliriz.

Veritabanında Oracle Enterprise Manager kurulumu yapılırsa,ORACLE_HOME dizini altında birtakım dizinler dizinler oluşturulur.Oracle enterprise manager ile gelen araçlar(emctl,emca vb.)$ORACLE_HOME/bin dizini altında oluşturulur.

Oracle Enterprise Manager’ı veritabanı kurulumu yaparken kurmadıysak dbca(database configuration asistant) ile de kurabiliriz emca(enterprise manager configuration asistant) aracı ile de komut satırından kurabiliriz.

Oracle veritabanı kurarken Oracle Enterprise Manager’ı kurmadıysak veya kurup kaldırdıysak ve şimdi Oracle Enterprise Manager kurmak istersek aşağıdaki gibi EMCA ile Oracle Enterprise Manager oluşturabiliriz.

emca -config dbcontrol db -repos create

Veritabanımızla ilgili birtakım sorular(SID,port,password vs.) sorar bunları cevaplamalıyız.

Oracle Enterprese Manager 11g Kurma-(Instalaltion)

Oracle Enterprise Manager’ı kurduktan sonra herhangi bir webtarayıcısı ile aşağıdaki linkleri kullanarak bağlanabiliriz.(https://ip_adresi:1158/em veya https://host_adi:1158/em)

Oracle Enterprise Manager’ı kaldırmak istersek de aşağıdaki kodu çalıştırarak veya dizinleri tek tek silerek Oracle Enterprise Manager’ı kaldırabiliriz. Oracle Enterprise Manager’ı kaldırmadan önce durdurulmalıyız.

emctl stop dbconsole

EMCA aracı ile Oracle Enterprise Manager’ı kaldırmak istersek.

emca -deconfig dbcontrol db -repos drop

Veritabanımızla ilgili birtakım sorular(SID,port,password vs.) sorar bunları cevaplamalıyız.

Oracle Enterprese Manager 11g Kaldırma-(drop)

Oracle Enterprise Manager’ı aşağıdaki gibi emctl(Enterprise Manager Command-Line Utility) aracı ile başlatabiliriz.

emctl start dbconsole

Oracle Enterprise Manager’ın durumunu görmek istersek de aşağıdaki kodu çalıştırabiliriz.

emctl status dbconsole

Oracle Enterprise Manager’ı durdurmak istersek de aşağıdaki kodu çalıştırabiliriz.

emctl stop dbconsole

Yararlı olması Dilegiyle …
Yazar : Mustafa Bektaş Tepe
Oracle World

Loading